Odznaki turystyki kwalifikowanej są udokumentowaniem zdobytych umiejętności, wiedzy i przeżyć podczas wycieczek pieszych (OTP), górskich (GOT), kajakowych (TOK), żeglarskich (ŻOT), motorowych (MOT), na orientację (OInO) i innych. Zasady ogólne są podobne dla wszystkich typów odznak. Za odbyte wycieczki przyznawane są punkty, których liczba pozwala zdobyć określony stopień odznaki.
Regulaminy poszczególnych odznak:
Działalność Komisji i Referatów Weryfikacyjnych przy Oddziale PTTK w Pile
Przy Oddziale działają komisje i referaty weryfikacyjne, co umożliwia turystom weryfikację odznak z wielu dziedzin turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa. Są to odznaki turystyki kwalifikowanej:
- pieszej
- górskiej
- kolarskiej
- kajakowej
A także:
- Odznaka Krajoznawcza PTTK w stopniach regionalnych: brązowym i srebrnym
- Młodzieżowa Odznaka Krajoznawcza
- Turysta Przyrodnik
- Turysta Senior
- Szlakami Chwały Oręża Polskiego
Regionalne Odznaki Turystyczno-Krajoznawcze
Nasze rodzime dwie regionalne odznaki turystyczno-krajoznawcze ustanowione były jeszcze przez Zarząd Wojewódzki PTTK w Pile, ale w praktyce od początku weryfikował i nadawał je Oddział PTTK w Pile. Funkcjonują one do dziś i są to:
- „Turysta Ziemi Nadnoteckiej“
- „Szlakami Walk I Armii Wojska Polskiego o Wał Pomorski”
Ponadto weryfikowana i nadawana jest odznaka:
- „Przyjaciel Wielkopolski“
- „Turysta Ziemi Nadnoteckiej“
„Turysta Ziemi Nadnoteckiej”
Regionalna Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza PTTK „Turysta Ziemi Nadnoteckiej” została ustanowiona przez Zarząd Wojewódzki PTTK w Pile 13.03.1979 r. w jednym stopniu. Regulamin zdobywania odznaki oraz jej wzór graficzny opracował Wojciech Kicman.
Celem odznaki jest popularyzacja okolic Piły poprzez odbywanie wycieczek, odwiedzanie rezerwatów przyrody i muzeów znajdujących się w regionie pilskim.
„Szlakami Walk I Armii Wojska Polskiego o Wał Pomorski”
Regionalna Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza PTTK „Szlakami Walk I Armii Wojska Polskiego o Wał Pomorski” została ustanowiona wspólnie przez Zarząd Wojewódzki PTTK w Pile i Komendę Chorągwi ZHP w Pile w dniu 14.08.1980 r. Odznaka jest dwustopniowa – stopień popularny i kwalifikowany.
Regulamin odznaki opracował Wojciech Kicman, zaś wzory graficzne przygotował Krzysztof Kończewski. Celem odznaki jest popularyzacja miejsc związanych z Wałem Pomorskim i walkami na nim toczonymi w czasie II wojny światowej.
„Przyjaciel Wielkopolski”
Wielkopolska Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza „Przyjaciel Wielkopolski” została ustanowiona w 1975 roku przez Zarząd Okręgu PTTK w Poznaniu. Do jej weryfikacji i nadawania uprawnione są niektóre oddziały na terenie Wielkopolski, w tym nasz.
Odznaka ma trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty. Jej celem jest popularyzacja walorów turystyczno-krajoznawczych Wielkopolski.
Inne odznaki związane z regionem
Z terenami działalności Pilskiego Oddziału związane są także odznaki ustanowione i nadawane przez inne oddziały PTTK:
- Odznaka Krajoznawcza „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” – 5 stopni
(Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu) - Regionalna Odznaka Krajoznawcza PTTK „Twierdza Piła” – jednostopniowa
(Oddział Wojskowy PTTK w Chełmie) - Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza „Miłośnik Puszczy Noteckiej” – 3 stopnie
(Oddział PTTK w Szamotułach) - Odznaka Krajoznawcza PTTK „Wielkopolskie Questy – Odznaka Odkrywców Tajemnic” – 3 stopnie (Pracownia Krajoznawcza WBPiCAK)