Klub Kajakowy PTTK „GWDA” w Pile

Klub Kajakowy PTTK „GWDA” został formalnie założony 26 października 1996 roku, jednak jego działalność stanowi kontynuację długoletnich pilskich tradycji kajakarskich. Klub powstał z inicjatywy lokalnych wodniaków, którzy postanowili działać wspólnie pod egidą PTTK. Od początku istnienia celem klubu było popularyzowanie turystyki kajakowej w regionie oraz integracja środowiska pasjonatów sportów wodnych.

Członkowie „Gwdy” od lat organizują spływy kajakowe zarówno samodzielnie, jak i w ramach większych rajdów turystycznych PTTK. Trasy wiodą głównie malowniczymi rzekami północnej Wielkopolski: Gwdą, Piławą, Rurzycą, Głomią i Notecią. Spływy te mają często charakter rekreacyjny, krajoznawczy, ale też edukacyjny i społeczny – niektóre były adresowane do osób z niepełnosprawnościami czy młodzieży szkolnej.

W kalendarzu klubu znajdują się cykliczne imprezy: Spływ Trzejkrólowy (6 stycznia), Spływ Wyzwolenia Piły (ok. 14 lutego), Wiosna Beaty (maj), Pożegnanie Lata (sierpień), Spływ Mikołajkowy (grudzień), czy trasy w ramach rajdów PTTK jak Wiosenne Przebudzenie i Piknik Marciński. Dużą popularnością cieszyły się w przeszłości Ogólnopolskie Spływy Kajakowe dla Banków Żywności oraz barwne spływy z okazji nocy świętojańskiej z dekorowanymi kajakami.

Klub aktywnie działa także na rzecz środowiska naturalnego. Członkowie występowali w obronie szlaków wodnych, angażowali się w sprawy związane z ochroną rzek (np. sprzeciw wobec budowy elektrowni na Gwdzie), a także brali udział w akcjach sprzątania rzek z kajaków.

W ciągu 28 lat działalności przez klub przewinęło się wielu działaczy. Prezesami byli m.in. Czesław Dobosz, Beata Marek Rafał Czarnecki czy Andrzej Zieliński. Od 2017 roku funkcję prezesa pełni Joanna Piotrowska. Klub liczy obecnie 36 członków oraz 9 sympatyków. W jego szeregach znajdują się licencjonowani przodownicy turystyki kajakowej oraz instruktorzy rekreacji ruchowej.

W 2024 roku obchodzony był jubileusz 30-lecia wspólnego pływania i 28-lecia istnienia klubu.
FB: kkgwdapila


Pilski Klub Turystyki Rowerowej PTTK „Jednoślad”

PKTR „Jednoślad” został powołany 16 marca 2015 roku z inicjatywy Marka Beltera, pasjonata turystyki rowerowej, który pragnął zaktywizować mieszkańców Piły do całorocznej jazdy na rowerze – bez względu na wiek i porę roku.

Klub skupia się zarówno na jednodniowych wycieczkach krajoznawczych, jak i dłuższych wyprawach. Wielodniowe rajdy odbywały się m.in. wzdłuż wybrzeża Bałtyku („Statek Piła”), na Dolnym Śląsku, Warmii, w Borach Tucholskich, dolinie Odry i wielu innych malowniczych miejscach Polski. W trakcie wyjazdów uczestnicy nie tylko pokonują setki kilometrów, ale też poznają historię, kulturę i przyrodę odwiedzanych regionów.

W ofercie klubu znajdują się popularne imprezy cykliczne:

    • „Niedzielne Kołowanie” – comiesięczne tematyczne wycieczki,

    • „Strasznie Odblaskowy Rajd” – nocny przejazd z elementami bezpieczeństwa,

    • „Roweranek” – poranne spontaniczne wypady,

    • „Rajd Niepodległości” – rowerowa lekcja historii 11 listopada,

    • „Mikołajkowanie z Jednośladem” – grudniowa wycieczka z upominkami,

    • „Rajd na Orientację” – z elementami rywalizacji i mapą w ręku,

    • „Biwakowanie z Jednośladem” – wyprawy z noclegiem pod namiotem.

Klub od początku współtworzy trasy rowerowe podczas większych rajdów PTTK, jak: Wiosenne Przebudzenie, Rajd Zimowy czy Piknik Marciński. Do tej pory zorganizowano ponad 200 wydarzeń, które zgromadziły łącznie ponad 3 tys. uczestników i pozwoliły przejechać ok. 14 tys. kilometrów!

Jednoślad popularyzuje rower jako formę rekreacji i integracji międzypokoleniowej. W rajdach biorą udział dzieci, młodzież, seniorzy, osoby początkujące i zaprawione w trasie. Prezesem jest Dawid Jerks.
FB: pktrjednoslad


Koło Turystyki Rowerowej PTTK „50+” Drawski Młyn

Koło powstało w 2017 roku z inicjatywy Jana Marciniaka – doświadczonego działacza PTTK i wieloletniego opiekuna Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego. Celem Koła jest stworzenie przestrzeni do aktywnego spędzania czasu dla osób po 50. roku życia, które chcą nadal podróżować, zwiedzać i dbać o zdrowie, ale w bardziej dostosowanym tempie i kameralnym gronie.

Od momentu powstania zorganizowano ponad 100 wycieczek rowerowych – głównie jednodniowych – po bliższej i dalszej okolicy Drawskiego Młyna i Wielkopolski. Uczestnicy regularnie biorą udział w spotkaniach planistycznych, a także w szkoleniach na temat bezpieczeństwa, zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i turystyki.

Koło „50+” to doskonały przykład, że aktywność nie zna wieku – jego członkowie są dowodem na to, że można z pasją i energią kontynuować turystyczne przygody przez całe życie.


Soboty Na Dwóch Kółkach

To cykl ogólnodostępnych, nieodpłatnych wycieczek rowerowych organizowanych przez Jana Balcerzaka – członka pilskiego oddziału PTTK – który od 2002 roku realizuje autorski pomysł aktywnego poznawania regionu na dwóch kółkach. Imprezy są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek, płeć czy poziom zaawansowania rowerowego.

Wycieczki odbywają się we wszystkie wakacyjne soboty, a w pozostałej części roku przynajmniej raz w miesiącu. Trasy każdorazowo prowadzą przez ciekawe przyrodniczo i historycznie zakątki północnej Wielkopolski i okolic, zaś każda wyprawa ma swój indywidualny charakter.

Pierwsza „Sobota Na Dwóch Kółkach” odbyła się 29 czerwca 2002 r. Od tego czasu do 31 maja 2025 r. zorganizowano 488 wycieczek.

Cykl rozwijał się i z czasem wzbogacił o kilka większych, corocznych wydarzeń rowerowych, takich jak:

    • Rajd Kolarski „Pilska Setka” – wyprawa na dystansie ok. 100 km, organizowana wiosną (odbyło się 10 edycji)

    • Rajd Rowerowy „Zakończenie Lata” – 3-dniowy wyjazd we wrześniu, połączony ze zwiedzaniem (22 edycja planowana na 2024 r.)

    • Rowerowa Majówka – jednodniowa wyprawa z hasłem przewodnim, organizowana zawsze ostatniego dnia majowego weekendu

    • Taka Data Nie Powtórzy Się Nigdy – wycieczki organizowane w nietypowe, „symetryczne” daty kalendarzowe (np. 20.07.2007)

    • Noworoczny Toast na Płotkach – wyjazd rowerowy 1 stycznia, zakończony symbolicznym toastem nad jeziorem Płotki

    • Rajd Mikołajkowy – grudniowy przejazd w czapkach św. Mikołaja i z prezentami, kończący sezon

    • Znów Sadzimy Kilka Drzew – wiosenne rajdy połączone z sadzeniem lip w dawnej alei Piła–Dobrzyca (od 2011 r.)

    • Dziewiątka Powiatu Pilskiego – wycieczki do gmin powiatu pilskiego, organizowane od 2015 r. (z przerwą w czasie pandemii).

Letnie wycieczki zawsze rozpoczynają się o godz. 14:00 i ruszają z Placu Zwycięstwa w Pile.

Za swój wkład w promocję aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej, cykl „Soboty Na Dwóch Kółkach” oraz jego twórca otrzymali liczne wyróżnienia, m.in.:

    • Człowiek Roku 2004 (plebiscyt mediów pilskich),

    • Najlepszy produkt turystyczny w dziedzinie turystyki rowerowej 2007 (nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego),

    • Lider Sukcesu 2010 (honorowy tytuł Zarządu Powiatu w Pile),

    • Nominacja do nagrody Prezydenta Miasta Piły „Syriusze” w kategorii „Osobowość Roku” (2013),

Aktualne informacje o planowanych wycieczkach i relacje z odbytych wypraw dostępne są na stronie:
facebook.com/SobotyNaDwochKolkach


Zbutowani

Zbutowani to oddziałowa inicjatywa promująca turystykę pieszą jako jedną z głównych form aktywności – obok turystyki rowerowej i kajakowej w pilskim oddziale PTTK. Jej celem jest integracja piechurów, rozwój sieci szlaków pieszych oraz popularyzacja zdobywania odznak turystyki pieszej i regionalnej.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tą formą wypoczynku reaktywowano w Oddziale Komisję Turystyki Pieszej, której pracę zainicjował i prowadzi Robert Pietrołaj.

Cele działalności inicjatywy Zbutowanych to m.in.:

    • organizacja i współorganizacja pieszych imprez turystycznych i krajoznawczych,

    • opieka nad znakowaniem i utrzymaniem pieszych szlaków turystycznych,

    • upowszechnianie zdobywania odznak PTTK,

    • promowanie walorów regionu wśród miłośników wędrówek.

Do udziału w działaniach zaproszeni są wszyscy chętni – zarówno doświadczeni piechurzy, jak i osoby stawiające pierwsze kroki na szlaku.

Aktualności i relacje z wydarzeń dostępne są na profilu:
facebook.com/zbutowani