Historia Oddziału PTTK w Pile
Oddział PTTK w Pile ma długą i barwną historię, sięgającą połowy lat 50. XX wieku. Działalność PTTK zaczęła się według najstarszego istniejącego dokumentu w III kwartale 1954 r. W lutym 1955 roku odbyło się zebranie założycielskie z udziałem przedstawiciela Zarządu Okręgu PTTK. Spośród obecnych na spotkaniu osób wyłoniła się grupa założycielska. Wybrano wówczas pierwszy Zarząd Oddziału, a tymczasową siedzibę ulokowano przy Miejskim Komitecie Kultury Fizycznej.
Dynamiczny rozwój w latach 50. i 60.
W ciągu pierwszych lat działalności Oddział nie tylko rozrastał się liczebnie, ale i organizacyjnie. Powstawały koła zakładowe i szkolne, organizowano kursy krajoznawcze, spływy kajakowe oraz wycieczki. Oddział objął opieką ośrodek turystyczny nad jeziorem Płotki, choć trudności organizacyjne sprawiły, że z czasem został on utracony.
W 1960 roku Oddział został oficjalnie zarejestrowany w strukturach PTTK i rozpoczął działalność na podstawie statutu. Dzięki staraniom działaczy, zwłaszcza Mariana Gronowskiego, udało się pozyskać siedzibę przy ul. 11 Listopada 6. W tym czasie rozpoczęto także wytyczanie i znakowanie pierwszych szlaków turystycznych – m.in. żółtego (Piła–Płotki) i czerwonego (Piła–Ujście). W roku 1969 Oddział liczył 447 członków skupionych w dwunastu kołach.
Lata 70. – rozkwit działalności i prestiż
Lata 70. to dynamiczny rozwój pilskiej turystyki. W 1971 roku zorganizowano pierwszy Rajd Staszicowski, który z czasem stał się wizytówką Oddziału. Dwa lata później ruszył Rajd Młodzieżowy. W 1974 roku Oddział był gospodarzem XXIII Ogólnopolskiego Rajdu Przyjaźni, w którym udział wzięło niemal 3,5 tysiąca uczestników z całej Polski. Intensywnie działały sekcje motorowa, piesza, kajakowa i górska.
W tym czasie powołano także Zarząd Wojewódzki PTTK w Pile – pierwszy raz w historii struktury wojewódzkie PTTK miały siedzibę w naszym mieście. Nowym impulsem do działań była też ogólnopolska kampania „Polska Naszych Dni”, która zaowocowała licznymi publikacjami o regionie. W roku 1979 uchwalono regionalną odznakę krajoznawczą – Turysta Ziemi Nadnoteckiej.
Lata 80. – nowe inicjatywy mimo trudności
Pomimo trudnych warunków politycznych i gospodarczych pilski Oddział nie zwolnił tempa. Powstał Rajd Strażników Ochrony Przyrody, kontynuowano organizację Rajdu Staszicowskiego i Rajdu Młodzieżowego. Powiększała się liczba kół – działały w szkołach i zakładach pracy jak np.: w pilskim ZNTK. Liczba członków sięgnęła tysiąca.
Ważnym wydarzeniem była decyzja o zakupie lokalu przy ul. Śródmiejskiej 12, co zapewniło Oddziałowi trwałą i niezależną siedzibę.
Lata 90. – zmiany ustrojowe i nowe wyzwania
Przemiany lat 90. wpłynęły również na działalność PTTK. 22 marca 1991 r. odbył się Nadzwyczajny Walny Zjazd, który przyjął nowy statut. Oddział uzyskał osobowość prawną i został zarejestrowany w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu. Zawirowania transformacyjne wpłynęły jednak na liczebność – liczba członków gwałtownie spadła z ponad tysiąca do około 200 osób.
Mimo trudności Oddział wciąż rozwijał działalność – powstał Klub Kajakowy „Gwda” (1996) i Harcerski Klub Turystyczny „10,5 km” (1997).
Po 2000 roku – rozwój turystyki rowerowej i nowe pokolenie
Nowe tysiąclecie rozpoczęło się bolesną stratą – 22 grudnia 2000 roku zmarł wieloletni prezes Oddziału, Henryk Kamiński. Funkcję prezesa objął Jacek Markiewicz, a wiceprezesami zostali Wojciech Kicman i Edmund Maciaszek. W 2005 roku Oddział przyjął imię Henryka Kamińskiego. Uroczystość wręczenia sztandaru w 2014 roku w czasie obchodów 60-lecia Oddziału była symbolicznym uhoronowaniem działalności Henryka Kamińskiego.
Największy rozkwit w ostatnich dwóch dekadach przeżywała turystyka rowerowa. Działalność Jana Balcerzaka przyniosła dziesiątki imprez, w tym cykl imprez rowerowych pod nazwą „Soboty na Dwóch Kółkach”. W 2015 roku powstał Pilski Klub Turystyki Rowerowej „Jednoślad”, a dwa lata później Koło Turystyki Rowerowej PTTK 50+ w Drawskim Młynie.
Organizowane są kolejne Rajdy Staszicowskie, Pikniki Marcińskie, rajd „Wiosenne Przebudzenie” oraz wyjazdy krajowe i zagraniczne – m.in. do Gruzji i wielu innych zakątków Europy.
Dziś i jutro
Obecnie Oddział liczy prawie 250 członków i wciąż aktywnie działa – organizując rajdy, pikniki, wyjazdy krajowe i zagraniczne i promując turystykę w regionie. Choć zmieniają się czasy i wyzwania, pasja do poznawania świata i aktywnego spędzania czasu wciąż łączy członków pilskiego PTTK.
Od ponad 70 lat Oddział PTTK w Pile służy pasjonatom krajoznawstwa i turystyki – pieszej, rowerowej, kajakowej czy motorowej. To historia wielu pokoleń ludzi, którzy z pasją odkrywają uroki swojego kraju i dalekich zakątków świata. 2024 rok Odział świętował swoje 70-lecie podczas wielkiej uroczystej gali w Sali Miejskiej. Władze samorządowe miasta doceniły działalność PTTK nadając imię Henryka Kamińskiego rondu przy ul. Promiennej w Pile.