Szlaki

Szlaki

Szlaki turystyczne stanowią istotny dorobek naszego oddziału. Jako podstawowa jednostka PTTK zajmujemy się ich znakowaniem i konserwacją. Przebiegają one przez najatrakcyjniejsze okolice naszego regionu, a ich łączna długość to ok. 150 km.

               Oddział nasz administruje 9 szlakami pieszymi. Poniżej przedstawiono ich wykaz z miejscami ich początków i końców oraz długości w zakresie administrowania.

Przebieg naszych szlaków na mapie można znaleźć na https://mapa-turystyczna.pl

 

kolor

kod

Początek szlaku

Koniec szlaku

Długość

Ślad GPX

WK-184c

Jezioro Płotki

Ujście

21 km

Plotki-Ujscie.gpx

WK-3512n

Stara Łubianka Cmentarz

Piła Koszyce MZK (Zbrojna)

10km

Stara_Lubianka-Pila_Koszyce.gpx

WK-3511s

Dobrzyca

Piła Koszyce Obwodnica

5,6km

Dobrzyca-Pila_Zalew.gpx

WK-204y

Wyrzysk Osiek

Stobno PKP

60km

Osiek-Stobno_PKP.gpx

WK-3513y

Skrzatusz PKS

Nowa Zawada

10,3km

Skrzatusz-Nowa_Zawada.gpx

WK-3516n

Piła Szk. Podst. 7

Skrzatusz PKS

13,3km

Skrzatusz-SP7.gpx

WK-3515n

Piła PKP

Żabostowo

21km

Pila_PKP-Zabostowo.gpx

 

Rezerwat Kuźnik

Rezerwat Kuźnik

6,6km

Zolty-kuznik.gpx

WK-3514z

Rezerwat Kuźnik

Piła Koszyce MZK (Wałecka)

5,5km

Kuznik-Koszyce_Walecka.gpx

 

*  Szlak pieszy Jezioro Płotki – Ujście jest fragmentem długodystansowego szlaku Jezioro Płotki (koło Piły) – Czerwonak (koło Poznania), o długości  ok. 170 km. Cały szlak został wyznakowany w latach 50-tych XX w. Prowadzi od Czerwonaka przez Puszczę Zielonkę, Skoki, Rogoźno, Wągrowiec, Margonin, Chodzież, Ujście i Jez. Płotki k/Piły. Odcinek administrowany przez nasz oddział liczy 21 km.

 

*  Szlak pieszy Stara Łubianka Cmentarz – Piła Koszyce MZK (ul. Zbrojna) pierwotnie zaczynał się w Płytnicy PKP , miał długość 17,8 km, został wyznakowany w latach 70-tych XX w. Z powodu powstałych przeszkód na jego trasie (zerwany most na Piławie w Zabrodziu i zlikwidowany przejazd kolejowy przed Starą Łubianką) jego przebieg został zmieniony. Obecnie zaczyna się w Starej Łubiance przy cmentarzu i prowadzi przez drogowy przejazd kolejowy w Starej Łubiance, szosą w kierunku Dobrzycy. Następnie przy leśniczówce Łubianka skręca z drogi w prawo w kierunku Rezerwatu Kuźnik. Swój przebieg kończy w Pile Koszyce MZK ul. Zbrojna. Łączna długość 10 km.

 

*  Szlak pieszy Dobrzyca – Piła Koszyce Obwodnica pierwotnie zaczynał się w Wiesiółce i wiódł przez malownicze okolice Bukowej Góry, dalej przez Starą Łubiankę, Dobrzycę i Rezerwat Kuźnik. Został wyznakowany w latach 70-tych i w kolejnych latach modernizowany. Obecnie, w związku z pracami leśnymi jego przebieg został istotnie skrócony. Szlak zaczyna się w Dobrzycy, biegnie w dół rzeki Gwdy mijając Cmentarz Leśników i kończy się w Pile Koszyce przy obwodnicy. Jego długość to ok. 6 km.

 

*  Szlak pieszy Wyrzysk Osiek – Stobno PKP jest fragmentem długodystansowego szlaku Bydgoszcz – Ostroróg o długości aż 260 km. Szlak został wyznakowany w latach 60-tych XX w. Rozpoczyna się w Bydgoszczy Prądy i prowadzi dalej przez Tur – Nakło nad Notecią – Samostrzel – Wyrzysk Osiek – Góra Dębowa – Białośliwie – Brzostowo – Kaczory – Byszki – Motylewo – Stobno PKP – Łomnica – Trzcianka – Smolarnia – Wieleń – Sieraków – Ostroróg. Jako oddział PTTK jesteśmy gestorem odcinka Wyrzysk Osiek – Stobno PKP o długości 60 km.

 

*  Szlak pieszy Nowa Zawada – Skrzatusz PKS pierwotnie zaczynał się w Rezerwacie Kuźnik. Następnie przecinał drogę krajową 10 i linię kolejową Piła – Szczecinek. Z powodu likwidacji przejazdu kolejowego jego przebieg został zmieniony. Obecnie szlak rozpoczyna się w Nowej Zawadzie, następnie prowadzi wzdłuż linii kolejowej i po ok. 1 km odchodzi od linii kolejowej przecinając, najpierw drogę Gładyszewo – Zawada, a następnie Zawada – Szydłowo, by ostatecznie zakończyć swój bieg w miejscowości Skrzatusz. Długość całego szlaku to 10,3 km.

 

*  Szlak pieszy Piła SP7 – Góra Dąbrowa – Skrzatusz został wyznakowany w latach 70-tych XXw. Rozpoczyna się w Pile przy Szkole Podstawowej nr 7 i dalej biegnie ulicą Wojska Polskiego a następnie ul. Kamienną, po czym opuszcza Piłę i biegnie lasem w kierunku Dolaszewa. Następnie prowadzi przez krótki fragment drogą Zawada – Szydłowo, po czym wspina się na jedno z najwyższych wzniesień Północnej Wielkopolski – Górę Dąbrowę (207m n.p.m). Szlak kończy swój bieg w miejscowości Skrzatusz. Jego długość to 13,3 km.

 

*  Szlak pieszy Piła PKP – Żabostowo został wyznakowany w latach 1960 -1962. Ma swój początek w Pile przy stacji PKP. Dalej biegnie ulicami: 14-go Lutego, 11-go Listopada, Browarną i Dąbrowskiego. Następnie prowadzi w górę rzeki Gwdy i za obwodnicą pilską po ok. 1,5 km skręca w kierunku drogi Piła – Złotów, którą przecina i dalej biegnie wzdłuż Jez. Płotki. Następnie prowadzi wzdłuż jezior Jelonki i Bagiennego, by w końcu dotrzeć do miejscowości Jeziorki. Tu przecina drogę krajową 10, by po ok. 3,5 km zakończyć swój bieg w Żabostowie. Jego długość to 21 km.

 

*  Szlak pieszy Pętla Rezerwatu Kuźnik to najmłodszy szlak, który został wyznakowany w 2012 roku. Biegnie wokół jezior: Rudnickiego, Jez. Mały Kuźnik i Jez. Duży Kuźnik zataczając pętlę. Jego długość to ok. 6,6 km.

 

*  Szlak pieszy Rezerwat Kuźnik – Piła Koszyce MZK (ul. Wałecka) został wyznakowany w 1974 r. Szlak zaczyna się w Rezerwacie Kuźnik, biegnąc wokół Jeziora Rudnickiego, następnie przecina pilską obwodnicę (droga krajowa 10) i prowadzi wzdłuż Zalewu Koszyckiego (jego zachodni brzeg), dociera do ulicy Wałeckiej, gdzie kończy swój bieg (przystanek MZK). Jego długość to 6 km.